پشت پرده زندگی کودکان خیابانی!

مدیرعامل موسسه اسرا کرمان گفت: 90 تا 95 درصد مردم از پشت پرده زندگی کودکان خیابانی هیچ اطلاعی ندارند و فکر می کنند اگر کمکی در خیابان به آنها بشود، به دست این کودکان می رسد.
” محمدرضا مشایخی” امروز سوم بهمن ماه در نشست خبری اظهار کرد: موسسه اسرا “افق سپهر روشن ایرانیان” در بهمن ماه 95 مجوز گرفته و فعالیت خود را براساس بیمه عمر و سرمایه گذاری کودکان نیازمند آغاز کرده است.
وی افزود: در این راستا اولویت بندی و آسیب شناسی که انجام شد، اولویت ما کودکان خیابانی قرار گرفت که این افراد در شغل های کاذب در حال تکدی گری هستند و تعدادی از این کودکان عضو مافیای تکدی گری محسوب شده و روزانه درآمدی بین 50 تا 200 هزار تومان در شهر کرمان دارند.
مشایخی تصریح کرد: این کودکان یا بی سرپرست و یا بدسرپرست هستند و باندهای مافیایی در تکدی گری، بزه کاری و … از آنها سوء استفاده کرده و در سرقت وسایل خودرو از این افراد استفاده می شود و برخی از این بچه ها مدرسه جیب بری دارند و باندها برای اینکه بتوانند از کودکان خیابانی استفاده کنند، آنها را معتاد می کنند.
وی با اشاره به اینکه این کودکان در جاهایی زندگی می کنند که کاملا غیربهداشتی است، بیان کرد: حدود 60 تا 70 درصد از کودکان کار در کرمان اتباع بیگانه هستند که از والدینشان خریداری، اجاره و یا دزدیده شده اند و اکثر اینها بزه کاران آینده هستند.
مدیرعامل موسسه خیریه اسرا کرمان گفت: کمک مستقیم مردم در خیابان هیچ گرهی از مشکلات باز نمی کند و باعث افزایش تعداد کودکان کار می شود.
وی افزود: موسسه اسرا طرحی با نام “نهال امید” تدوین کرده که پس از جلسات مختلف با بهزیستی، پروتکلی به امضاء رسید که در این طرح سه ساله تا 1400 دیگر در سطح شهر کرمان کودک متکدی و کار نخواهیم داشت.
مشایخی با بیان اینکه شروع طرح با کارهای فرهنگی است، تصریح کرد: 90 تا 95 درصد مردم از پشت پرده زندگی کودکان خیابانی هیچ اطلاعی ندارند و فکر می کنند اگر کمکی در خیابان به آنها بشود، به دست این کودکان می رسد در حالی که اینگونه نیست و بیشتر درآمد این افراد به جیب باندها و کسانی می رود که این بچه ها را استثمار کرده اند.
وی بیان کرد: موسسه اسرا تلاش می کند با اجرای طرح های فرهنگی و اطلاع رسانی از پشت پرده زندگی کودکان خیابانی حدود 70 درصد کاهش کودکان خیابانی را در سطح شهر داشته باشیم زیرا اگر منبع درآمد این افراد در سطح شهر کاهش پیدا کند، تعداد آنها کاهش می یابد زیرا حتی برخی از این کودکان توسط خانواده خود استثمار می شوند.
مدیرعامل موسسه خیریه اسرا کرمان گفت: از ابتدای آذرماه امسال تاکنون چهار همایش در شهرهای کرمان و رفسنجان در راستای اطلاع رسانی و کار فرهنگی برگزار کرده ایم و با آغاز فعالیت ها، 30 درصد اطلاع رسانی در شهر کرمان بیشتر شده است.
وی افزود: سه مرکز نگهداری کودکان کار و خیابانی در شهر کرمان فعال است که یک مرکز شبانه روزی مربوط به کودکان ایرانی و دو مرکز روزانه برای کودکان اتباع است که موسسه اسرا به عنوان حامی این مراکز، آنها را پشتیبانی می کند.
مشایخی اظهار کرد: تلاش می کنیم با کمک و پشتیبانی مردم کار را پیش ببریم، پول نمی خواهیم، قصد داریم کمک های مردم را هدفمند کرده و معتقدیم از طریق ارتباط با مردم می توانیم تا سال 1400 کودکان کار و خیابانی را از خیابان ها جمع کنیم.
وی با اشاره به اینکه 11 دستگاه اجرایی در طرح نهال امید همکاری خواهند داشت، گفت: کودکان خیابانی یک معضل اجتماعی هستند و وجود این افراد وجهه گردشگری شهر را نیز زیر سئوال می برد و امیدواریم همه پای کار بیایند تا این مسئله را حل کنیم.
مدیرعامل موسسه اسرا کرمان با اشاره به اینکه 3500 خیّر با موسسه ما همکاری دارند، بیان کرد: بحث اصلی در طرح نهال امید این است مبنع درآمد کودکان خیابانی از بین برود و کمک های مردم قطع شود و در این صورت دیگر کسانی که مافیا هستند، صرفه ای برایشان ندارد و نیازمندان واقعی را حمایت و سرپرستی می کنیم.
وی در پایان درباره اتفاقی که برای کودکان گل فروش در کرمان رخ داد، اظهار کرد: ما این برخورد را محکوم کرده و به شهردار نامه زدیم که این مسئله ریشه ای حل شود زیرا این کار فرهنگ شهر کرمان را زیر سئوال برده و شهرداری برای جمع آوری و ساماندهی کودکان کار اعلام همکاری کرده تا این اتفاقات دیگر تکرار نشود.

اشتراک گذاری