میانگین سن کودکان کار ۱۳ سال است

ایرسا گیل: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه بر اساس بررسی‌های انجام شده در کشور،میانگین سن کودکان کار حدود ۱۳ تا ۱۴ سال می‌باشد، افزود:گیلان جزو پنچ استان کشور است که نیمی از کودکان این استان با اطلاع خانواده خود،مشغول بکار هستند.
به گزارش ایرسا گیل، منطقه گیلان،دکتر محمد عباسی در همایش استانی روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای با محوریت «بهداشت در محیط کار» ضمن تبریک ایام شعبانیه، با بیان اینکه چرخه دولت،یک چرخه تولید ثروت برای کشور است، اظهار کرد:باید سلامت همه افرادی را که در کار و تولید نقش دارند،تضمین کرد.
وی با اشاره به شعار سازمان جهانی امسال «بهبود ایمنی و سلامت کار نوجوانان و پایان دادن به کار کودکان تا سال ۱۴۰۴»، کودکان کار یا کودکان خیابانی را نتیجه توسعه رشد نامتوازن جمعیت و شهرنشینی،تغییرات اجتماعی و اقتصادی در جامعه یا قربانیان این تغییرات نامید.
عباسی ادامه داد:کودکان خیابانی مختص کشورهای در حال توسعه نیستند و در کشورهای توسعه یافته نیز این معضل وجود دارد.هر چه میزان بی‌نظمی توسعه شهرنشینی بیشتر باشد آمار کودکان خیابانی نیز بیشتر است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه بر اساس بررسی‌های انجام شده در کشور، میانگین سن کودکان کار حدود ۱۳ تا ۱۴ سال می‌باشد،افزود:گیلان جزو پنچ استان کشور است که نیمی از کودکان این استان با اطلاع خانواده خود، مشغول بکار هستند .
وی با تاکید بر این که حدود چهار درصد، نیروی کار کل کشور را این گروه سنی تشکیل می‌دهد،تصریح کرد:مساله کودکان کار، نه تنها یک موضوع اجتماعی است بلکه یک مساله امنیتی هم محسوب می‌شود که هیچ مرکزی آنها را به طور کامل تحت پوشش قرار نمی‌دهد .
عباسی افت بهره‌وری کار در کشور،کاهش جدی مهارت‌ها،آموزش و دانش کودکان،بالا رفتن صدمه‌های جانی و مالی، افزایش انواع آسیب‌های اجتماعی و … را از جمله مشکلات و عوارض برای کودکان خیابانی و کودکان کار عنوان کرد .
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان با اشاره به شعار امسال روز جهانی بهداشت «پوشش همگانی؛ سلامت برای همه،همه جا»، تحت پوشش قرار دادن کودکان کار را با همکاری مراکز درون بخشی و بین بخشی خواستار شد./ ایسنا

اشتراک گذاری