قصه کودکانی که آرزوهای بزرگ در سر دارند

کودکان کار و خیابان کردستان برای کسب اندکی درآمد شب و روز را در جای جای شهر سپری می‌کنند و علی‌رغم وضعیت تلخ زندگیشان، آرزوهای بزرگ نیز در سر دارند

در گوشه و کناره‌های خیابان شهر سنندج کودکانی هستند که مشغول کار خیابانی از جمله، وزن کردن، دستفروشی، تکدی‌گری و آدامس‌فروشی هستند.

افرادی که زیر 18 سال به کارکردن می‌پردازند جز کودکان کار محسوب می‌شوند، اما در سطح شهر سنندج کودکانی هم هستند که با وجود 7 و 8 سال سن مشغول کارند در صورتیکه آنان در آن سن و سال نیاز به امنیت روانی بیشتری دارند. آنها باید در این دوران به فعالیت‌های کودکی خود همان بازی ‌کردن، توپ بازی‌ها، زمین خوردن‌‌ها، درس‌ خواندن و درس یاد گرفتن بپردازند. این کودکان نیاز به آرامش، فضای گرم خانواده و حمایت دارند.

از همایش کودکان کار در اراک؛ بیش از 100 کودک کار در اراک شناسایی شد+فیلم کودکان کار و خیابانی؛ پدیده‌ای ‌با ‌چالش‌های فراو‌ان‌؛ مردم ترحم نکنند همدان| امکان ادامه تحصیل کودکان کار فراهم شود

پلیس شدن؛ تنها آرزوی یک کودک خیابانی

یکی از کودکان کار و خیابانی به خبرنگار ذاکرنیوز در سنندج می‌گوید: من کلاس دوم ابتدایی هستم که بنابر مشکلات و ضعف مالی که داریم مجبور کارکردن هستم.

آرتین کودک 8 ساله از نگاه‌هایش پیدا است که غم و حسرتی بزرگ در دل دارد و دوست دارد مانند دیگر فرزندان این سرزمین مزه کودک بودنش را حس کند، یعنی همان توپ بازی‌ها و زمین خوردن‌‌ها، اما اکنون افسوس دست یزدان برچسب‌هایی مانند کودک کار و خیابان را در سرنوشتش به ثبت رسانده است.

به سمتش که می‌‌روم چشمان مهربانش غرق در ناامیدی است، از او می‌پرسم چرا در این سن و سال مشغول این کار هستید، می‌گوید: پدرم بنابر دیسک کمری که دارد توانایی کار کردن ندارد و من با برادرم که کلاس پنجم ابتدایی است در دو تا از خیابان‌های شهر سنندج مشغول وزن کردن مردم با ترازو هستیم؛ مادرم هم در این وضعیت نابسامانی که داریم مشغول کار کردن و پخت نان و کلانه است چراکه کسی جز ما خرج‌آور خانه نیست و هیچ سازمانی ما را حمایت و کمک نمی‌کند.

آرتین کوچولو در سرمای پاییزی سرها در گریبان و دست‌هایش پنهان است، با نگاهی غمگین و دلی پر از غم می‌گوید: بعد از تعطیلی مدرسه برادرم که کلاس پنجم است مرا با خودش به اینجا می‌آورد و تا ساعت 8 غروب در خیابان مشغول وزن کردن مردم هستیم، آن هم پول ناچیزی که از روی اجبار دستمان می‌گیرد.

بعد از چند لحظه پسر عموی آرتین کنارمان آمد و او هم بنابر مشکلات در همان خیابانی که آرتین کار می‌کرد، روبروی آرتین مشغول وزن کردن با ترازو بود، آرزوی آرتین پلیس شدن بود و آرزوی پسر عموی‌اش کارمندی.

مدیرعامل موسسه خیریه همراز شمیم باران در مورد اقدامات انجام شده برای ساماندهی این کودکان به خبرنگار ذاکرنیوز گفت: این موسسه از سال 93 تا 95 با همکاری بهزیستی ساماندهی کودکان کار و خیابانی را در دستور کار خود قرار داد و کارهای خوبی نیز انجام شد اما در اواخر سال 95، بهزیستی قرادادشان را با موسسه لغو کردند و اکنون با موسسه آسوی زانیاران در بحث کودکان کار مشغول فعالیت‌اند.

آزاد هاشمی در مورد آمارهای کودکان کار سنندجی افزود: 183 نفر آمار داریم اما آماری که بهزیستی از کودکان کار اعلام کرده 120 نفر بوده که چنین آماری واقعی نیست چراکه کودکانی داریم که تحت پوشش موسساتی هستند که با بهزیستی همکاری ندارند.

وی با بیان اینکه براساس آمارهای رسمی در سطح استان 400 الی 500 نفر کودک کار و خیابانی داریم، اذعان کرد: در کردستان کودکان کار کارگاهی هم داریم که با احتساب این افراد حدود دو هزار نفر کودک کار داریم.

مدیرعامل موسسه خیریه همراز شمیم باران در مورد سن کودکان کار تصریح کرد: کودکان کار در سنندج از سن 6 سال تا 17 و 18 سالگی مشغول کارند؛ در سال 93 تا 95 حدود 15 نفر از دختران کار را شناسایی و مورد حمایت قرار دادیم، بیشترین آسیب در حوزه دختران است اما در این راستا هیچ توجهی به ساماندهی آنان نشده است.

وی خاطرنشان کرد: در سطح شهرستان سنندج 5 موسسه در زمینه حمایت و ساماندهی کودکان کار مشغول فعالیت هستند.

مردم ترحم نکنند

معاون امور اجتماعی بهزیستی کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار ذاکرنیوز اظهار داشت: موسسه خیریه آسوی زانیاران با مشارکت خیرین و سازمان بهزیستی در راستای حمایت از کودکان کار گام برمی‌دارد و حمایت‌های تحصیلی، معیشتی و مددکاری را انجام می‌دهند.

محسن شجاعی افزود: آماری به صورت سرشماری از کودکان کار نداریم! اما حدود 120 نفر تحت حمایت این موسسه هستند که ٤ الی 5 نفر از آنان دختر هستند.

وی با بیان اینکه از کودکان مرزنشین و کار کارگاهی هیچ حمایتی نشده است، گفت: کودکان کار و خیابان بیشتر در فصل تابستان و در دیگر فصل‌ها در صبح و غروب (قبل و بعد از مدرسه) به خیابان می‌آیند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی کردستان با اشاره به نحوه حمایت‌های انجام شده از کودکان کار تصریح کرد: کودکان کار از طریق مددکار موسسه شناسایی می‌شوند، سپس با خانواده‌هایشان ارتباط می‌گیریم و با همکاری و هماهنگی به آنان کمک می‌کنیم و برای برنامه‌های آموزشی، خانواده‌ها نیز مشارکت می‌کنند.

شجاعی تاکید کرد: از مردم درخواست داریم ترحم نکنند و به‌جای اینکه در سر چهارراه‌ها و خیابان‌ها پولی به کودکان بدهند، آن مبلغ را تحویل موسسات مجوزدار بدهند تا آنها نیز کمک‌ها را جمع‌آوری کرده و در کارهای بزرگ‌تر هزینه کنند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی کردستان خاطرنشان کرد: تمام تلاش ما در بهزیستی این است که این کودکان کار و خیابانی ساماندهی شوند و به‌جای انجام چنین کارهایی، به مدرسه و تحصیل خود بپردازند.

امیدواریم با همکاری مردم، موسسات خیریه و مسئولان روزی فرا برسد که دیگر در سطح شهر شاهد این کودکان کار و خیابانی که آواره خیابان‌ها شده‌اند، نباشیم و زمینه‌ای فراهم شود که هرکدام از آنان توانمندی‌ها و استعدادهای درونی و پنهان خود را بروز بدهند و در پیشرفت جامعه سالم و کشور سهیم باشند.

اشتراک گذاری