قاضی عسکر؛ ۸ سال و ۵ رئیس سازمان!

خبر جابه جایی رئیس سازمان حج و زیارت کسانی که از نزدیک با این سازمان آشنا هستند را شوکه کرد.

هنرمندنیوز: در یک نگاه منصفانه آقای محمدی رئیس قبلی سازمان حج و زیارت با ویژگی هایی چون نگاه کارشناسانه، مردمی و بی ادعا، متواضع و خوش برخورد، متعامل و از همه مهمتر خلاق و نوآور، کاردان و اهل تلاش مخلصانه و پویا توانسته بود خیلی خوب سازمان حج و زیارت را در شرایط بحرانی مدیریت کند.
جابه جایی ایشان برای همه سوال برانگیز است. در جلسه تودیع و معارفه، ایشان توضیحاتی دادند و وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی هم با تکمیل همان توضیحات ایشان، علت جابه جایی را اصرار خود آقای محمدی برای سپردن مسئولیت به شخص دیگری عنوان کردند.
قطعا پرسش اول از جناب آقای وزیر به قوت خود باقی است که حتی در صورت وجود چنین درخواستی از جانب آقای محمدی، با توجه به علم به توانایی ایشان و حمایت از ایشان، چرا بر ماندن این مدیر توانمند، مردمی، فهیم و مخلص، اصرار نکردند و در مقابل فشار احتمالی برخی ها مقاومت نکردند؟
اما به نظر علت را باید در جای دیگر جستجو کرد‌.
برای آنها که در حوزه حج و زیارت فعال هستند این پرسش بطور جدی مطرح است که چرا میانگین مدت حضور روسای سازمان حج و زیارت اینقدر کوتاه شده است؟
با یک بررسی ساده می شود علت را جویا شد و به این نتیجه رسید که برخلاف تصور همگان، متاسفانه اصلا عملکرد روسا و هیچیک از شاخص های مدیریتی همانند توانمندی و پرکاری، مدیریت عالی و … در این جابه جایی ها هیچ نقشی ندارد.
علت جای دیگر است.
با یک مقایسه ساده بین دو مقطع، می توان به سادگی به علت این جابه جایی های پی در پی و به ظاهر بی دلیل پی برد.
در طول دوران مسئولیت آیت الله ری شهری به عنوان نماینده ولی فقیه و مسئول بعثه رهبری از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۹ یعنی در طول ۱۹سال فقط سه بار روسای سازمان حج و زیارت جابه جا شدند. به عبارتی هر رئیس بطور میانگین ۷ سال و نیم در مسئولیت خود ماندگار بوده است. اما در مدت ۸ سال حضور آقای قاضی عسکر در بعثه، یعنی از سال ۸۹ تا کنون این پنجمین جا به جایی در مدیریت سازمان حج و زیارت است که شاهد بوده ایم. یعنی میانگین یک سال و نیم برای هر رئیس سازمان حج و زیارت.
بنابراین به نظر می رسد علت را نه در روسای سازمان بلکه در شخص آقای قاضی عسکر باید دید.
آیا وقت آن نرسیده است که به جای تغییر پی درپی روسای خدوم سازمان حج، اقدام دیگری شود؟

محمد رجائی

اشتراک گذاری