فرزند من حراج!

حدود دو سال پیش بود که رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر از خرید و فروش نوزادان در اطراف برخی بیمارستان‌های جنوب شهر تهران خبر داد.
فاطمه دانشور ضمن اعلام اين خبر گفته بود در بسياري از محلههاي حاشيهنشين و فقير پايتخت، کودکان در ازاي 100 تا 200 هزار تومان توسط مادران و خانواده به باندهاي خلافکار فروخته ميشوند و سرنوشتشان از همان کودکي سياه نوشته مي شود. وي هچنين اظهار کرد: نوزادانی که توسط مادران معتاد و کارتن خواب متولد می‌شوند، توسط باندهای مختلف اعم از متکدیان خریداری می‌‌شوند و به دلیل بیماری‌های بسیار و عدم نگهداری صحیح این کودکان هم عمر زیادی ندارند. اکنون خرید و فروش نوزادان تجارت پردرآمدی است که از یک طرف جیب سوداگران را پرسود کرده و از طرف دیگر سرنوشت کودکی را به تلخی می‌کشاند. اين نوزادانی با قیمت چند صد هزار تومان فروخته می شوند به گدایانی که می خواهند با همراهی نوزادان درآمد بیشتری داشته باشند. نوزادانی که از همان ابتدا برای گدایی آماده می شوند.
۳۵ هزار کودک بی هویت در تهران
اما در اتفاقي تازهتر، چند روز پيش هم خبري منتشر شد با اين مضمون که يک مادر جوان معتاد، فرزند به دنيا نيامدهاش را فروخته است!
سرنوشت بسياري از اين کودکان از همان زمان تيره و تار است چرا که باندهاي خلافکار بسياري اين کودکان را براي گدايي و دستفروشي در کودکي ميخرند و در بزرگسالي هم که آنان را به خلافهاي بزرگتري واميدارند.
در همين رابطه، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان وجود ۳۵ هزار کودک بی هویت در استان تهران، گفت: کودکان در کنار پدر و مادر معتاد؛ معتاد می شوند و آسیب های زیادی کودکان دارای والدین معتاد را تهدید می کند که کودک فروشی یکی از این آسیب ها است، حتی دیده شده که مادران به دلیل اعتیاد نوزادان خود را در قبال مبلغی اندک پیش از تولد پیش فروش می کنند.
سلمان خدادادی با بیان اینکه نوزاد معتاد از مادران معتاد و کارتن خواب متولد می شود، گفت: والدین به دلیل فقر و عدم آگاهی به مراقبت های پزشکی توجه ندارند و نوزاد معتاد متولد می شود. وی با بیان اینکه سودجویان و مافیای خرید و فروش کودکان و نوزادان از آنها در مسیر تکدی گری و خرید و فروش مواد مخدر استفاده می کنند، متاسفانه شاهد تکدی گری دختران 12 یا 13 هستیم که در آغوش آنها نوزادانی قرار گرفته که مافیا آنها را برای جلب توجه و سوء استفاده از احساسات مردم از مادران معتاد خریداری و در این مسیر استفاده می کنند.
کودکان کار آینده
نکته‌ای که این روزها سبب نگرانی شده، افزایش ناگهانی تعداد زنان معتادان است که در گوشه و کنار خیابان به وفوور دیده می‌شوند. در کنار هر 3 تا چهار مرد معتاد یک زن نیز دیده می‌شود .
بر اساس آمارهای رسمی سال 86، حدود 4 درصد جمعیت معتادان کشور را خانم ها تشکیل می دادند، اما در سال 90، آمار زنان معتاد به 10 درصد رسید. افزايش تعداد زنان معتاد زنگ خطر تولد کودکاني که به فروش ميروند و پيش فروش ميشوند را هم به صدا در آورده است.
افزایش تولد کودکان حاصل کارتن خوابی می‌تواند خطر جدی تری نیز در پی داشته باشد. خطری که آینده جامعه را به شدت تهدید می‌کند و باید در همین آغاز کار برای آن راه حلی در نظر گرفت.
شاید سازمان بهزیستی بتواند اکنون که تعداد این کودکان و زنان کارتن خواب محدود است، از فرزندان حاصل کارتن خوابی که پدرشان مشخص نیست نگهداری کند اما با توجه به هشدار مسئولان نسبت به افزایش تعداد زنان معتاد متجاهر و کارتن خواب، در آینده میزان متولدین کارتن خوابی نیز افزایش می‌یابد و آن زمان است که بهزیستی نیز توان نگهداری این کودکان را نخواهد داشت.
نوزادان دختران فراري
موضوع دیگری که در شهر در حال گسترش است ورود دختران فراری به تهران و باردار شدن آنها به طوری که برخی از افراد، نوزادان متولد شده از سوی این دختران را نیز با قیمت های بالاتری می خرند. به نظر می رسد این روزها حساسیت مسئولان نسبت به موضوع نوزادفروشی بیشتر شده است. سخنگوی نیروی انتظامی نیز در این باره می گوید: «کودک فروشی جرم تلقی می شود و در این زمینه حساسیت بیشتری ایجاد شده و چنانچه مواردی از این دست ببینیم، برخورد قانونی خواهد شد.»سعید منتظرالمهدی می گوید: «برای حل مسئله خرید و فروش کودکان باید فکری به حال زنان آسیب دیده کرد.» سردار حسین ساجدی نیا می افزاید: «اطلاعاتی درباره میزان خرید و فروش کودکان به پلیس نرسیده اما این به معنای نداشتن این اطلاعات نیست.»
وی می گوید: «بیش از 1500 زن معتاد متهاجر (کسی که اعتیاد خود را آشکار می کند) در تهران وجود دارد در حالی که چهار سال پیش حدود یکصد زن معتاد متهاجر در تهران وجود داشت.اگر روند مبارزه با این ناهنجاری به این صورت ادامه یابد، چهار سال آینده آمار بیشتری از معتادان خیابانی خواهیم داشت. نشست هایی با مسئولان شهر تهران، نمایندگان مجلس و قوه قضاییه داشته ایم که در آن موضوع معتادان، متکدیان و دستفروشان تهران بررسی شد.»
هنوز بحران نيست
از سوي ديگر، رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران می گوید: «یکی از پدیده هایی که در کشور با آن مواجه هستیم خرید و فروش نوزادان و کودکان است. گرچه این پدیده به بحران تبدیل نشده اما نمی توان چشم ها را به روی آن بست و بگوییم چنین پدیده ای نداریم.»سید حسن موسوی چلک می افزاید: «اصلی ترین عامل خرید و فروش نوزادان، فقر و نیاز مالی خانواده است. نظام حمایت اجتماعی و تامین اجتماعی کشور به گونه ای نیست که پوشش فراگیر و اثربخشی برای حمایت از افراد نیازمند داشته باشد و یکی از راه های تامین هزینه برای این گونه خانواده ها، خرید و فروش کودکان است.»رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران می گوید: «نمی توان نقش واسطه ها و دلال ها را در خرید و فروش کودکان کتمان کرد. از آنجا که خرید و فروش نوزادان می تواند درآمدهایی برای واسطه ها داشته باشد، دلال ها به این پدیده دامن می زنند. موضوع خرید و فروش نوزادان، موضوع زمان حاضر نیست بلکه همیشه بوده اما گاهی آن را پر رنگ و رسانه ای می کنیم. این مسئله از آنجا که این کودکان برای کارهایی مانند تکدی گری اجاره داده شده و فروخته می شوند، بغرنج و نگران کننده است.»
تجارت پردرآمد
يک جامعه شناس نیز فقر را عامل اصلی فروش نوزادان از سوی والدین می داند و می گوید: «خانواده هایی که دست به این کار می زنند، اغلب تحت تاثیر یک بحران شدید، اقدام به فروش نوزادشان می کنند و در مواقعی نیز مجبور می شوند. این دسته از والدین معمولا از عواقب تصمیم شان آگاه نیستند و پس از گذشتن از بحران پشیمان شده و درصدد پیدا کردن نوزادشان برمی آیند. در بسیاری از پرونده های فروش نوزاد، مادر عامل این کار بوده که معمولا این کار را به خاطر طلاق، بیکاری یا زندانی بودن همسر انجام داده است.»محمد اسکندری با بیان اینکه متاسفانه طی سال های اخیر خرید و فروش نوزادان در کشور به یک تجارت پردرآمد تبدیل شده است، می گوید: «فروش نوزاد به خانواده های بدون فرزند بهترین و مطلوب ترین نوع فروش فرزند است چرا که متاسفانه همیشه اینگونه نیست و گاهی کودکان برای مقاصد دیگری به فروش می رسند.»
نقش مهم اعتياد
در پايان مي توان اينگونه نتيجهگيري کرد که اعتياد در جامعه ما، علت بخش اعظمي از معضلات اجتماعي از طلاق گرفته تا سرقت، قتل، کودک آزاري و حتي فروش و پيش فروش فرزندان است. همان طور که اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس معتقدند معضل خرید و فروش کودکان و نوزادان کاهش یافته اما رفع نشده است.
اين موضوع ميطلبد که با ريشه يابي و پيشگيري از اعتياد، ریشه کن شود.
نویسنده: الهام هیئتی

اشتراک گذاری