رویای کودکی که به واقعیت پیوست.

* محمد رجائی

گفتگوی اختصاصی با آتش نشان دواطلب آلمانی«سون کانویسکی»:
شرایط آتش نشانی در کشورهای مختلف متفاوت است. در آلمان وضعیت نیروهای آتش نشان کمی تفاوتش بیشتر از دیگر کشورها است. در کنار تجهیزات به روز و اکثرا تمام اتوماتیک آلمانی نیروهای مجربی حضور دارند که فرق عمده‌شان با دیگر کشورها داوطلب بودن‌ آنهاست. در آلمان بیش از ۹۳ درصد آتشنشانان داوطلب هستند. در هر منطقه تعداد بسیاری ایستگاه اتش نشانی وجود دارد که همین موضوع در کنار تجهیزات مناسب باعث شده است هیچ آتشی بیشتر از ۳ دقیقه روشن نماند.

“وقتی بزرگ شدم، آتش نشان خواهم شد!” چه کسی قبلاً این جمله را نشنیده است؟ حتی به عنوان یک کودک کوچک، بسیاری از مردم آرزو می‌کنند که یک آتش نشان باشند. با این حال، این رویا غالباً طی سال‌ها فراموش می‌شود و آتش نشانی فقط در صورت نیاز در صورت آسیب دیدن یا در صورت بروز حوادث چشمگیر در گزارش‌های رسانه‌ای دوباره آگاه می‌شود.

با شخصی صحبت کردیم که رویای کودکی خود را به یک تعهد تبدیل کرده است گفتگوی ما با«سون کانویسکی» مدیر آتش نشانی منطقه‌ای در بایرمونیخ آلمان را خواهید خواند:

در ابتدا از خودتان بگویید که چطور به شغل آتش نشان علاقمند شدید؟

طبق داستان‌ها، من قبل از اینکه بتوانم راه بروم ، قبلاً در موتورهای آتش نشانی بودم. (داستان‌های آلمانی) پدر من در گذشته فرمانده آتش نشانی پایگاه ما بود. به اصطلاح، داخل گهواره من با علاقه آتش نشانی قرار داده شده است. اغلب اوقات من کنارش بودم و حس آتش نشانی آن را تجربه کردم. اصولا در خانواده ما که پیش زمینه خانوادگی وجود داشته باشد که بچه‌ها نیز با آتش نشانی باشند.

عملکرد خود در سازمان آتش نشانی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

من به عنوان یک شعبه آتش نشانی جوانان منطقه، مسئول گروه‌های آتش نشانی جوانان و گروه آتش نشانی جوانان آنها هستم. من همچنین مسئول شعب آتش نشانی بچه‌ها هستم و از مأمورین بازرسی شعب آتش نشانی بچه‌ها در سایت پشتیبانی می‌کنم و در کنار مدیران سازمان آتش نشانی در این ولسوالی مانند حوادثی چون روز آتش نشانی جوانان در پلچ حضور فعال دارم و رئیس آتش نشانی منطقه هستم.

حضور در یک تیم آتش نشان برای شما چه معنایی دارد؟

من همیشه تأکید می‌کنم که سازمان آتش نشانی یک کار تیمی و یک ورزش تیمی است. به عنوان مثال حمل دستگاه تنفسی که تقریباً ۲۰ گرم کیلو است و یک نفرهرگز به تنهایی نمی‌تواند آن را حمل کند اما یک تیم به راحتی تجهیزات را حمل و به وقت نیاز استفاده می‌کنند.

وظیفه تیم تنها در صورتی کار می‌کند که همه در همان هدف دنبال کنند. برای من استفاده از مهارت‌های هر فرد به بهترین شکل ممکن در یک تیم رخ می‌دهد. اکنون می توانم درباره مسئولیت اجتماعی چیزهای زیادی بگویم. نکته اصلی این است: آتش نشانی کار گروهی است. هر آنچه که آتش نشانی به دست می‌آورد تلاش تیمی است. همه کارها را با هم انجام می دهیم. ما با هم تمرین می کنیم، با هم حرکت می کنیم و از کار با هم باز می گردیم. هیچ کس تنها نیست. همکاری با یکدیگر همان چیزی است که شما را نیرومند و ایجاد انگیزه می کند. شما در یک رفاقت واقعی فعال هستید که در آن فرد می تواند به دیگری اعتماد کند. هر فرد دانش و استعدادهای خاصی دارد که آتش نشان می تواند از آن استفاده کند و ما می خواهیم کمک کنیم. این احساس غیرقابل توصیف خوب است که بدانید پس از یک عمل دشوار، می توانید به شخصی که نیاز داشت کمک کنید و از وقوع اتفاقات بدتر جلوگیری کنید.

سازنده ترین تلاش خود در مواجه شدن با حوادث را کدام حادثه می‌دانید؟

من واقعاً مورد خاصی ندارم که بتوانم به آن اشاره کنم. ماموریت‌های بسیاری انجام داده‌ام و هردر کدام اتفاق خاصی رخ داده است. ما شاهد تصادفات جاده‌ای جدی و گاه کشنده زیادی بوده‌ایم که شامل موتورسواران، کامیون‌ها و حتی رانندگان جوان بوده است.

هرکدام از این حوادث هر وظیفه و مراحل خاصی را به همراه دارد و بنابراین طیف گسترده‌ای از الزامات مورد نیاز آتش نشانان را به همراه می‌آورد. بنابراین تمام این حوادث و اتفاقات هیچکدام برایمان شخصی نبود که بخواهم از دیگر حوادث جدا کنم، بلکه مجموع تجربیات مختلف بود.
روند آتش نشان شدن داوطلب در آلمان چگونه است؟

شما فقط می‌توانید یک چیز را حدس بزنید: آن را امتحان کنید! هر شخصی که به آتش نشانی علاقمند است می‌تواند به به علاقه خود برسد آن هم به وسیله داوطلب شدن در بخش آتش نشانی. صرف نظر از اینکه انگیزه علاقه به موضوع “آتش نشانی” دارد با توجه به اراده شخص به راحتی از این موقعیت استفاده می‌کند و مانند من به آرزویش خواهد رسید. دوره‌های آموزشی ثابت با زمان تمرین مشخص و با آموزش‌های فنی و تجهیزات و فناوری‌های موجود جوانان مستعد و علاقمند را به آتش نشانان حرفه‌ای بدل می‎سازد.

درباره سازمان آتش نشانی داوطلب توضیح دهید؟ و تغییراتی که قرار است نسبت به گذشته این سازمان داشته باشد؟

ما در حال حاضر تغییر جمعیتی را تجربه می‌کنیم و در آینده ایجاد چالش برای بچه‌ها، نوجوانان و بزرگسالان از آتش نشانی هیجان انگیز خواهد بود. کلمه کلیدی در اینجا این است: «استخدام جوانان و تقویت اعضا». گام مهم اصلاحات در قانون آتش نشانی باواریایی امسال اتفاق می‌افتد. این تغییر در نظر گرفته شده است که خدمات آتش سوزی کودکان در این قانون لحاظ شده است. انتظار می‌رود تأثیرات مثبتی در جذب جوانان داشته باشد. ما در حال حاضر بخش‌های آتش نشانی در منطقه بایرث داریم که یک گروه آتش نشانی کودکان را اداره می‌کنند. تاکنون این کار از طریق باشگاه‌ها انجام شده است. این اصلاحیه در قانون باعث می‌شود که آتش نشانی بچه‌ها بتوانند خدمات فعال را انجام دهند. من از این امر استقبال می‌کنم و مشتاقانه این برنامه‌ها را عملی می‌کنم، زیرا اتصال کودکان و جوانان به آتش نشانی بسیار مهم است. چالش‌های آینده فصل مهیج است.

چرا معرفی کودکان و نوجوانان با آتش نشانی مهم است؟

چند سال پیش کمپینی از سوی انجمن آتش نشانی دولتی با شعار: تصور کنید که در حال سوختن است و هیچ کس خاموش نیست. «آتش سوزی، تصادفات، سیل» تصور کنید اگر کسی نیاید و کمک کند. کودکان و نوجوانان تنها تضمین کننده دریافت فرزندان فرهیخته برای ساختن آینده مطمئن هستند. کار کودک و نوجوان در خدمت جوانان برای خدمت رسانی است. در آینده وقتی آنها به اندازه کافی بزرگ باشند آنگاه در هر قسمت امدادی مثل آتش نشانی یا اورژانسبصورت یکپارچه حضور خواهند داشت و به کمک کشور می‌آیند.

در آلمان همکاری بین ایستگاه‌های مختلف آتش نشانی با نهادهای دیگر مانند THW چگونه است؟

برای عملیات‌ها و حوادث بزرگتر، چندین واحد آتش نشانی باید با هم کار کنند. این همکاری‌ها خیلی خوب پیش می‌رود و می‌توان از یک انسجام بسیار قوی صحبت کرد. همچنین بین ما همکاری تنگاتنگی با THW و انجمن کارگران وجود دارد. به عنوان مثال در رویدادهای مختلف، انجمن سامری ساماندهی کارگران از پذیرایی گرفته تا موارد ایمنی از مردم مراقبت می‌کنند. البته ایستگاه‌های آتش نشانی هر روز با سایر سازمان‌های خدمات اضطراری مانند صلیب سرخ باواریا یا خدمات امداد مالتی بسیار خوب کار می‌کنند. یا مثال دیگر مرکز کنترل یکپارچه ” Bayreuth / Kulmbach” است، که با آنها بسیار نزدیک و با اطمینان همکاری می‌کنیم و از طریق BRK نیز اداره می‌شود.

اشتراک گذاری