توانمندسازی معتادان متجاهر و کودکان کار نیازمند همکاری 11 سازمان است

معاون امور اجتماعی بهزیستی مطرح کرد؛

خاکی گفت: «سازمان به هیچ عنوان نگاهی قهری برای دستگیری و قرنطینه این قبیل افراد به کار نمی گیرد ، سعی ما بر توانمندسازی این افراد است که این کار همکاری ۱۱ سازمان و ارگان مختلف را می طلبد.این افراد چند دسته هستند مانند کودکان کار، کودکان خیابانی، معتادان متجاهر و….»

همه ما بارها و بارها  در سطح شهر با مناظری نظیر متکدیان، معتادان متجاهر، کودکان کار و… برخورد کردیم که قطعا برایمان خوشایند نبوده است.  خیلی از این افراد بیشتر از آنکه به اندک مبلغ ناچیز ما بابت خرید کالاهایشان احتیاج داشته باشند به ساماندهی، سرپناه و امکان ادامه تحصیل احتیاج دارند. علاوه بر کودکان کار، در برخی مناطق کلانشهر تهران، وجود معتادان متجاهر علاوه بر زننده کردن چهره شهر، باعث ایجاد رعب و وحشت و ناامنی بین ساکنان می شود. قطعا برای رسیدگی به وضع موجود باید چاره ای اندیشیده شود و این چاره قطعا همکاری ارگان های متفاوت را می طلبد اما متاسفانه در ساماندهی این افراد گویی هماهنگی لازم بین ارگان ها وجود ندارد و هر ارگانی سعی دارد مسوولیتش در خصوص این آسیب های اجتماعی را به دیگری واگذار کند.  در این خصوص با  احمد خاکی، معاون امور اجتماعی بهزیستی  گفت و گویی داشتیم که در ادامه می خوانید.

احمد خاکی در خصوص  هماهنگی های صورت گرفته برای ساماندهی اینگونه افراد به خبرنگار اجتماعی  گفت:« نگاه سازمان بهزیستی به این کودکان، نگاهی توام با رافت و انسانیت است. لذا استفاده از لفظ جمع آوری درباره اینگونه افراد ناشایست است زیرا که این افراد هم انسان هستند. رویکرد اصلی بهزیستی بر لزوم ساماندهی کودکان کار  و تقویت آن ها درون بنیان خانواده است. این سازمان به هیچ عنوان نگاهی قهری برای دستگیری و قرنطینه این قبیل افراد به کار نمی گیرد و سعی ما بر توانمندسازی این افراد است. این کار همکاری ۱۱ سازمان و ارگان مختلف را می طلبد.این افراد چند دسته هستند مانند کودکان کار، کودکان خیابانی، معتادان متجاهر و….»

او در خصوص هماهنگی های صورت گرفته برای ساماندهی این افراد گفت:« سال گذشته برای ساماندهی این افراد با فرمانداری تهران هماهنگی هایی  انجام شد که با وجود نقص هایی که داشت در کل عملکرد مثبتی بود. سازمان بهزیستی، شهرداری و ناجا و چند ارگان دیگر همکاری خوبی در این زمینه داشتند. هدف اصلی ما رسیدگی درمانی به وضعیت این افراد است.از طرفی ۷۰ درصد آن ها پناهنده و ۳۰ درصد ایرانی هستند که از آن تعداد هم درصد زیادی متعلق به استان تهران نیستند و ساماندهی آنان نیازمند همکاری قوه قضاییه دارد. برای ۷۰ درصد اتباع خارجه هم باید مثل سایر نقاط دنیا مراکزی برای ساماندهی پناهجویان اختصاص دادتا بتوان به آن ها بهتر رسیدگی کرد. ماهانه جلساتی برگزار می شود و برخی از این افراد ساماندهی می شوند و به آغوش خانواده باز میگردند و افراد بی سرپناه هم به مراکز مربوطه ارجاع داده می شوند.»

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی در خصوص کمک سازمان بهزیستی به سازمان های خیریه که در راستای توانمندی  این قبیل افراد فعالیت دارند اینگونه توضیح داد:« فرمانداری تهران، بهزیستی و وزارت رفاه، هر سه  سازمان های مردمی که برای کمک و توانمندی به این گونه افراد شکل گرفته اند را مورد حمایت قرار می دهند. در حال حاضر ۲۲ سازمان زیر نظر ما فعالیت می کنند. ما به چشم شرکا اجتماعی به این افراد نگاه می کنیم لذا برای برقراری ارتباط با این شرکا اجتماعی اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی در این راستا کردیم تا بتوانیم با سازمان های مردمی برای ساماندهی این قبیل افراد به یک زبان مشترک برسیم. همچنین با کمک شهرداری ها به تقسیم مناطق برای ساماندهی این افراد پرداختیم تا این کار با تقسیم بندی منظم تر و راحت تر صورت پذیرد.»

 

اشتراک گذاری