از کودک‎‎آزاری روانی غفلت نکنیم

رییس مرکز اورژانس اجتماعی استان یزد با اشاره به این که آمار کودک‌آزاری در یزد نسبت به سال گذشته تغیرات معنی‏‏‌داری نداشته است، اظهار کرد: به طور معمول با صنعتی شدن جوامع، رشد آسیب‌های اجتماعی در جوامع روند رو به رشدی پیدا می‌کند ولی نمی‌توان عدد و رقمی را تنها مختص به استان ذکر کرد.

به گزارش صدای ایران،کودک آزاری یکی از آسیب‌های بزرگ و در حال رشد اکثر جوامع است که می‌تواند ناشی از عدم آگاهی افراد نسبت به آن یا به صورت عمدی روی دهد ولی معمولاً بخشی از این آسیب به صورت پنهان و غیرقابل شناسایی رخ می‌دهد و هیچ کسی فریادهای کودک تحت آزار را نمی‌شنود.

اهمیت موضوع کودک‌آزاری به تاثیر آن در درازمدت و آسیب‌های بزرگتری که به دنبال دارد برمی‌گردد چرا که کودکی که با نوعی از این آسیب‏‏‌ها پرورش پیدا کند، در شکل گیری شخصیت خود دچار ضعف و نقص خواهد شد.

کودک‌آزاری معضلی است که با ارتقای سطح آگاهی و مهارت والدین در نحوه برخورد و مراقبت از کودکان قابل پیشگیری و کنترل است و می‌توان از این طریق جلوی بروز فاجعه‌های بعد از آن را گرفت، اما اورژانس‌های اجتماعی، آموزش و پرورش، بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی نیز به واسطه ارتباط و درگیربودن خود با مقوله کودک‌آزاری می‏‏‌توانند تاثیر به سزایی در پیشگیری، کنترل و کاهش این آسیب داشته باشند.

دکتر «عباس متولی‌پور» رییس مرکز اورژانس اجتماعی یزد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به این که آمار کودک‌آزاری نسبت به سال گذشته در یزد تغییرات معنی‌داری نداشته است، اظهار می‏‏‌کند: به طور معمول با صنعتی شدن جوامع، رشد آسیب‌های اجتماعی در دنیا و ایران در حال رشد است ولی نمی‌توان عدد و رقمی را تنها مختص به استان ذکر کرد .

وی اضافه می‏‌کند: کودک‌آزاری در نگاه عموم مردم به مشکلات جسمی و جنسی خلاصه می‏‏‌شود اما آزارهای روانی نیز در حوزه کودک‌آزاری قرار دارند و مردم ممکن است در حالی با این موضوع روبرو شوند که آن را کودک آزاری ندانند .

متولی‌پور با بیان این که عواملی مانند تحقیر کردن کودک، برچسب زدن ناروا، تهدید و قرار دادن کودک در معرض تنش و اضطراب به صورت خودخواسته و موارد مشابه در حوزه این نوع کودک‌آزاری قرار دارند، تاکید می‏‏‌کند: متاسفانه مسامحه و غفلت در حوزه کودک‌آزاری روانی در استان و همه جوامع نسبت به کودک‌آزاری‌های جسمی و جنسی بیشتر است .

وی عمده‌ترین علت رشد آسیب‌‏‏های اجتماعی نظیر کودک‌آزاری در جامعه را عدم آگاهی خانواده‌ها می‌داند و می‌گوید: علاوه بر خانواده‌ها، ارگان‌های مرتبط نیز با برگزاری دوره‏‏‌های آموزشی برای ارتقای سطح اطلاعات والدین در حوزه اطلاع‏‏‌رسانی نقش موثری دارند .

رییس اورژانس اجتماعی یزد عنوان می‌کند: بهزیستی نیز به عنوان ناظر بر موضوع کودک‌آزاری می‌تواند با اطلاع‌‏‏رسانی خوب در امر پیشگیری از وقوع انواع کودک‌‏‏آزاری بسیار تاثیرگذار باشد که در این راستا خوشبختانه امسال با توزیع و نصب پوستر، پخش تراکت و بروشورهایی در ایام مختلف به ویژه ایام عید نوروز و هم‌چنین ارائه خدمات سیار در حوزه کودک‌‏آزاری روانی توانستیم در این زمینه تاثیر‏‏گذار باشیم .

وی در ادامه اورژانس اجتماعی را تخصصی‌ترین مرکز در زمینه بحران‏‏‌های فردی، خانوادگی و انواع آسیب‏‏‌های اجتماعی می‌خواند و اظهار می‌کند: این مرکز به شیوه‌های تیم سیار، خط تلفن 123 مراجعه حضوری و ارجاع از پایگاه‌های خدمات اجتماعی، مراجع قضایی و انتظامی به ارائه خدمات می‌پردازد .

متولی‌پور اضافه می‌کند: خطوط 123 مرکز اورژانس اجتماعی یزد به صورت شبانه‏‏ روزی توسط چهار اپراتور پاسخگو هستند و تیم سیار نیز در مرحله ورود در کمتر از 10 دقیقه برای ارائه خدمات حضور پیدا می‌کنند و مشکلات را از طریق تیم‏‏‌های تخصصی مشاوره و مددکاری بررسی و مرتفع می‏‏‌کنند.

«حمیده قائمی‌زاده» کارشناس مسئول فوریت‌های اجتماعی نیز در رابطه با موضوع کودک آزاری به خبرنگار ایسنا می‏‏‌گوید: کودک آزاری نیز مانند سایر آسیب‌های اجتماعی در هر جامعه‌ای در حال رشد است ولی ارقام دقیق کودک‌آزاری‏‏‌های شناسایی شده نمی‌تواند بیانگر افزایش این آسیب در یزد باشد.

وی ادامه می ‏‏دهد: میزان شیوع این آسیب ممکن است به واسطه بخش پنهان آن، کاملاً مشخص و قابل دسترسی نباشد اما بخش قابل دسترس نیز بیانگر افزایش فعالیت‏‏‌های بهزیستی در شناسایی کودکان در معرض آسیب‏‏‌های اجتماعی است که شامل انواع مختلف آن است.

این مسئول، شناسایی بیشتر کودکان در معرض آسیب کودک‌آزاری را حائز اهمیت می‏‏‌داند و اظهار می‏‏‌کند: البته خدمات بیشتری از سوی بهزیستی برای این کودکان انجام می‌شود، هر چند که رشد عملکرد بهزیستی در این حوزه می‏‏‌تواند گروه هدف بیشتری را تحت حمایت و پوشش خدمات خود قرار دهد.

اشتراک گذاری