آینده جهان کار نیازمند صلح و عدالت اجتماعی است

وزیر تعاون : بهبود وضع آینده جهان کار نیازمند همکاری همه ما با یکدیگر به منظور فراگیر کردن صلح ، عدالت اجتماعی و کار شایسته است.

به نقل از مرکز روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجمع عمومی یکصد و هفتمین اجلاس کنفرانس بین المللی کار گفت : پیش از آغاز سخن ، مایلم ماه مبارک رمضان ، ماه رحمت و مبارزه با فقر را به خواهران و برادران مسلمانم در هیات های اعزامی و میلیون ها کارگر روزه دار تبریک بگویم.
وی افزود : در ارتباط با ” ابتکار زنان در محیط کار ” و با توجه به تحولات سریع اجتماعی و اقتصادی ، دنیای ما برای داشتن آینده ای روشن به اندیشیدن و بیشتر کارکردن برای بهبود وضعیت زنان نیازمند است . ” ابتکار آینده کار ” نیز باید در تعامل با مساله زنان در محیط کار بررسی و ارزیابی شود .
وی گفت : بهبود وضعیت آینده جهان کار نیازمند همکاری همه ما با یکدیگر به منظور فراگیر کردن صلح ، عدالت اجتماعی و کار شایسته است . ما اما متاسفانه در جهانی زندگی می کنیم که برخی کشورها به توافقنامه های بین المللی بی توجه هستند و اینها برای توسعه منافع اقتصادی و سیاسی خود ، بخشی از جهان را به خشونت می کشانند ، کودکان و زنان بی گناه را بمباران می کنند .متاسفانه در جهان امروز ، برخی قدرت ها بحران زایی و تولید خشونت می کنند که نتیجه ناخوشایند آن بیش از همه بر زنان و کودکان تاثیر دارد.
ربیعی افزود : در مورد گفت و گوی اجتماعی نیز که در دستور کار این کنفرانس قرار دارد ، این واقعیت باید لحاظ شود که کشورها هر کدام شرایط متفاوتی دارند و ارایه نسخه واحدی برای همه درست نیست . شرایط بومی هر کشور و مقتضیات سیاست گذاری عمومی باید در این خصوص در نظر گرفته شود. با این اعتقاد که گفت و گوی اجتماعی چه در سطح بین المللی ، چه در سطح ملی و گروههای اجتماعی و حتی خانواده ها نیازمند زندگی شایسته در جوامع امروزی است . کشور من بیش از صد سال تجربه سه جانبه گرایی در موضوعات کار را دنبال می کند و در این دولت بیش از 50 درصد تعداد تشکل ها را افزایش داده ایم .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت : دیگر دستور کار این کنفرانس ” پایان دادن به خشونت در محیط کار ” نیز حایز اهمیت است . تلاش برای توسعه اخلاقیات در محیط کار ضروری است اما کماکان شرایط نابرابر و وجود فقر گسترده و شرایط برآمده از اقتصاد سیاسی روابط بین المللی در عرصه کار به باز تولید خشونت می انجامد . خشونت در محیط کار را نمی توانجدای از نابرابری و فقر در درون کشورها و در عرصه بین المللی و صرفا ” با تکیه بر موعظه های اخلاقی از میان برد.
وی گفت :ایجاد امنیت شغلی ، مقابله با خشونت ، چه علیه کودکان و زنان و چه در محیط کار اراده ملی ما است . در پیوند با دیگر دستور کار کنفرانس نیز به گسترش همکاریهای بین المللی سازمان بین المللی کار اعتقاد راسخ داریم و از آن حمایت می کنیم .
وی افزود : افتخار دارم اعلام نمایم زنان در کشور من از جایگاه رفیعی هم در خانواده و هم در جامعه برخوردارند . هم اکنون ، خانم ها قریب به 60 درصد ورودیها و فارغ التحصیلان دانشگاههای کشور را تشکیل می دهند. آنها فعالانه در پیشبرد اقتصاد اقتصاد جامعه چه از طریق کار ارزشمندشان در منزل و چه از طریق کار در بخش های خصوصی و عمومی کشور مشارکت دارند.
ربیعی گفت : هم اکنون 41 درصد از کارمندان دولت زن بوده و این حاکی از تحقق 10 درصد حضور بیشتر زنان در میان کارکنان دولت در طول یک دهه گذشته است. همچنین هدف گذاری شده است که تا پایان دولت کنونی دست کم 30 درصد از مناصب عالی مدیریتی کشور به خانم ها اختصاص می یابد.
وی افزود : از مجموع 800 هزار شغل ایجاد شده در سال گذشته نزدیک به 60 درصد از آن به خانم ها اختصاص داشت . توانمند سازی آنها به ویژه زنان سرپرست خانوار از طریق اقداماتی همچون ارایه آموزش ها و مهارت های لازم به صورت رایگان و ایجاد دستیابی به فرصت های برابر اجتماعی دنبال می شود .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت : زنان و مردان ممکن است ترجیح دهند در مشاغلی فعالیت نمایند که از انعطاف پذیری بیشتری برخوردارند تا از این طریق بتوانند مناسبات خانوادگی و کاری خودر را بهتر مدیریت نمایند .
وی افزود : عقیده دارم که باید زمینه فعالیت این دسته از افراد در چنین مشاغلی مطابق با استانداردهای کار فراهم شود. سازمان بین المللی کار باید رهیافت توازن میان کار و خانواده را توسعه دهد.
ربیعی گفت : دولت جمهوری اسلامی ایران در عمل به تعهدات ملی و جهانی خود همواره استوار و ثابت قدم بوده و همه کوشش خود را برای تحقق آنها به کار بسته است . در حالی که ما اینجا در این کنفرانس معظم گرد هم آمده ایم تا با یکدیگر هم اندیشی و گفت و گو کنیم که چگونه می توان شرایط کار را در سراسر جهان ارتقا داد که این البته نیازمند مسئولیت جمعی همه ما است . متاسفانه تحریم هایی ظالمانه و غیرعادلانه بدون هیچ توجیهی بر اقتصاد برخی کشورها از جمله کشور من تحمیل می شود . تحریم هایی که هدف آن اساسا” صدمه زدن به معیشت مردم عادی ، کارگران و اقشار آسیب پذیر است .
وی تصریح کرد : و نیز در پایان لازم می دانم نگرانی جامعه کار ایران را از وضعیت سخت زندگی و کشتار زنان ، کودکان و کارگران در سرزمینهای اشغالی فلسطین را اعلام نمایم . باید جامعه جهانی و سازمان های بین المللی از جمله سازمان بین المللی کار که اهدافی عدالت طلبانه دراند در این خصوص حساس باشند.

 

سه دوره عضویت متوالی ایران در هیات مدیره بین المللی کار نشان از موفقیت کشورمان است
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اهداف و برنامه های یکصد و هفتمین اجلاس سالانه سازمان بین المللی کار را تشریح کرد.
علی ربیعی که برای شرکت در یکصد و هفتمین اجلاس سالانه سازمان بین المللی کار به ژنو سفر کرده است در تشریح برنامه های این اجلاس گفت : کنفرانس بین المللی کار یکی از مهمترین کنفرانسهایی است که به صورت سه جانبه و با حضور نمایندگانی از دولتها ، کار فرمایان و کارگران برگزار می شود .
وی افزود : امسال در این کنفرانس با 6 کشور در حاشیه کنفرانس ملاقات هایی صورت گرفت که عمده موضوعات مورد بحث با آنان در زمینه اعزام نیروی کار ، تبادل دانش در زمینه های فنی و حرفه ای ، سیاستهای بازر کار و مسایل تامین اجتماعی بود.
ربیعی افزود : امروز یکی از مباحثی که در کمیته های مختلف کنفرانس مورد بررسی قرار می گیرد چالش سالمندی و تامین اجتماعی است که این موضوع بین همه کشورها مشترک است.
وی گفت : مسایل مدیریت ریسک خدمات و تامین اجتماعی از جمله مسایلی است که با وزرای کار ایرلند ، کروواسی ، فنلاند ، بلغارستان ، آفریقای جنوبی و قزاقستان بصورت جداگانه به بحث گذاشته شد. علاوه براین در اجلاس جنبش عدم تعهد و جلسه آسیا و اقیانوسیه در بیاناتی مواضع خود را اعلام کردیم. ما خوشبختانه سه دوره متوالی عضو هیات مدیره شده ایم . این نوع عضویت در هیات مدیره به این شکل فقط در یکی دو مورد در کشورهای توسعه یافته بود که توانسته اند سه دوره متوالی عضو هیات مدیره شوند. این موضوع نشان دهنده موقعیت مناسب جمهوری اسلامی ایران در سازمان بین المللی کار است.

 

وزیر کار فنلاند: سیاست اروپا، ارتقای روابط با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه هاست
علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس 107 بین البمللی کار در ژنو با جری تاپانی لیندستروم وزیر کار فنلاند دیدار گفت و گو کرد.
علی ربیعی در دیدار با وزیر کار فنلاند گفت : خوشبختانه روابط خوبی میان دو کشور وجود دارد با سفر رییس جمهور فنلاند در سال 96 و دیدار رییس مجلس از فنلاند امیدوارم تلاش کنیم توافقات اجرایی شود.
وی با اشاره به زمینه های همکاری میان دو وزارتخانه به ویژه در زمینه اشتغال ، انتقال تجارب در حوزه اشتغال و صندوق های بازنشستگی افزود : هم اکنون حدود 50 میلیون نفر تحت پوشش بیمه اجتماعی هستند. باید تلاش کنیم که فرصتهای برابر اجتماعی را برای تحقق عدالت اجتماعی بوجود آوریم .
وی افزود : در زمینه اشتغال خرد و کارگاههای کوچک و متوسط که مورد نظر ماست دولت دو برنامه تا سال 1400 را در پیش رو دارد. رفع فقر مطلق و کاهش بیکاری نیز زمینه هایی هستند که آمادگی داریم به تبادل تجربیات بپردازیم . همچنین در زمینه فنی و حرفه ای نیز می توانیم تبادل مربی داشته باشیم.
جری تاپانی لیندستروم وزیر کار فنلاند نیز با خرسندی از این دیدار گفت : این وزارتخانه در زمینه سیاست های بازار کار و اشتغال فعالیت می کند. در همین زمینه و نیز در خصوص ارتقای اشتغال جوانان نیز می توانیم با شما همکاری کنیم.
وی خاطرنشان کرد : با توجه به اینکه نرخ بیکاری جوانان در این کشور بالاست و رقمی حدود 20.1 درصد است در حالی که نرخ بیکاری در این کشور حدود 9 درصد است برنامه ای موسوم به Neit را برای افراد بیکار اجرا می کند که آنان از جامعه حذف نشوند.
وی مبارزه با بیکاری جوانان را برای ورود آنان به بازار کار از اولویتهای این وزارتخانه اعلام کردد.
وزیر کار فنلاند چالش دیگر این کشور را کمبود نیروی کار ماهر عنوان کرد که توازن بازار کار را بر هم می زند. وی همچنین عدم انسجام مهاجرانی را که در بازار کار فنلاند وجود دارند از دیگر چالش های بازار کار این کشور بیان کرد که در همین زمینه برنامه ریزی برای حضور مهاجران در بازار کار از موضوعاتی است که آن را پی گیری می کنیم .
ربیعی نیز یادآور شد : اشتراکات زیادی داریم و مشکل آینده نیروی کار تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی دانست که کار متناسب پیدا نمی کنند.
ربیعی همچنین از حمایت فنلاند در موضوع برجام قدردانی کرد و افزود : سیاست دیگر ما آموزش های لازم به نیروهای جوان تحصیل کرده به خصوص نیروی کار متخصص و ماهر در زمینه پتروشیمی ، گاز ، نفت و … برای عرضه به بازار کار جهانی با ضمانت خود ماست.
وزیر کار فنلاند گفت : سیاست اروپا ارتقای روابط با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه هاست حدود 70 تا 80 شرکت فنلاندی هم اکنون در ایران فعال هستند.
وی تصریح کرد : فنلاند به همراه اتحادیه همچنان متعهد به برجام هستند و از شما نیز دعوت می کنیم در برجام باقی بمانید.
ربیعی گفت : ترامپ فکر می کرد از برجام خارج شود ما هم خارج می شویم ولی ما ماندیم و فکر می کنم می شود به تنهایی با اروپا کار کرد.
وزیر کار فنلاند گفت : ما دو کشور متفاوت هستیم ولی مشکلات مشابه داریم . ما در فنلاند به موضوع یادگیری مادام العمر برای توسعه بازار کار تاکید داریم.
وی در پایان آمادگی خود را برای توسعه روابط میان دو وزارتخانه اعلام کرد.

 

علاقه مندی بلغارستان به اعزام نیروی کار ماهر و متخصص ایرانی
وزیر کار بلغارستان در دیدار با وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از علاقه مندی این کشور برای تبادل دانش فنی و مهندسی و اعزام متخصصان و نیروی کار ایرانی به بلغارستان خبر داد .
علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس 107 بین المللی کار در ژنو با بیسر پتکوف وزیر کار بغارستان دیدار گفت و گو کرد.
بنابر گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی ، اقای ربیعی
در این دیدار بر انتقال تجارب در خصوص اصلاح قوانین ، حوزه های ایمنی ، اشتغال و آموزشهای فنی و حرفه ای تاکید کرد .
ربیعی همچنین در خصوص موضوعاتی مثل بازنشستگی ، مباحث مربوط به معلولین و روابط کار با طرف بلغاری به رایزنی پرداخت .
وزیرتعاون،کار و رفاه جتماعی با بیان اینکه در آینده نزدیک کنفرانس بازنشستگی در ایران برگزار خواهد شد از وزیر کار بلغارستان برای حضور در این کنفرانس دعوت کرد .
آقای بیسر پتکوف وزیر کار بغارستان نیز با ابراز خرسندی از توسعه روابط میان ایران و بلغارستان گفت : شباهت های زیادی بین وظایف دو وزارتخانه وجود دارد که مبنای خوبی برای مشارکت دو طرف است.
وی بر آمادگی کشورش برای همکاری و انتقال تجربیات در حوزه های آموزشهای فنی و حرفه ای ، اعزام نیروی کار ماهر و متخصص ایرانی به بلغارستان تاکید کرد و نیز خواستار انتقال تجارب در زمینه تعیین حداقل دستمزد و نقش تشکلهای کارگری و کار فرمایی شد.
وزیر کار بلغارستان همچنین خواستار ارایه تجارب طرف ایرانی در زمینه نحوه تدوین لایحه حمایت از معلولان شد.
بر اساس توافقی که دو طرف داشتند تفام نامه و عقد قرار داد همکاری با موضوعاتی مثل اعزام نیروی کار ، تبادل دانش در زمینه فنی و حرفه ای ، مباحث مربوط به معلولین ، پیشگیری از آسیبها و نیز در حوزه تامین اجتماعی و بیمه های اجتماعی تا پایان سال جاری میلادی به امضای دو طرف خواهد رسید.

 

وزیر اشتغال ایرلند : نقش ایران در مقابل تروریسم قابل تحسین است
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه اجلاس سالانه سازمان بین المللی کار با وزیر تجارت ، اشتغال و بازرگانی ایرلند دیدار و گفت و گو کرد.
علی ربیعی در حاشیه اجلاس سالانه سازمان بین المللی کار با آقای پت برن تد وزیر تجارت ، اشتغال و بازرگانی ایرلند دیدار کرد.
وزیر تجارت ، اشتغال و بازرگانی ایرلند با شاره به اینکه این کشور سریع ترین رشد اقتصادی را در اروپا دارد ، گفت : هم اکنون نرخ بیکاری ایرلند به 5 درصد رسیده است.
وی با ابراز تاسف از خروج آمریکا از برجام گفت : یقینا برجام زمینه خوبی برای گشترش روابط بود . وزیر خارجه ما و خانم موگرینی متعهد به برجام هستند . من مطمئنم تصمیم آمریکا برای برجام نمی تواند پایدار بماند .
پت برن تد گفت : بیش از 80 درصد تولیدات خود را صادر می کنیم و در صدد هستیم که صادرات بیشتری به ایران داشته باشیم . علاوه بر این در زمینه کشاورزی و فنی و حرفه ای هم زمینه گسترش روابط وجود دارد.
وی ادامه داد: الان در مقطع حساسی قرار داریم و همگان به صلح نیازمند هستند . ما با ایرلند شمالی 30 سال جنگ داشتیم ولی با گفت و گو مشکلات حل شد. امیدوارم سایه تحریم ها از روی ایران برداشته شود زیرا ایران کشور بزرگی است و باید پیشرفت کند و زیرساخت های آن نیز توسعه یابد.
وی افزود : اقتصاد ایرلند رو به گسترش است در خصوص کمبود نیروی کار نیز ما باید بر آن غلبه کنیم که البته در این حوزه هم می توانیم همکاری کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت : از مواضع شما در خصوص برجام تشکر می کنم . مردم دنیا حق دارند راحت تر زندگی کنند اما متاسفانه با هر تصمیم ترامپ مردم دنیا دچار فقر می شوند .
ربیعی گفت : با بسیاری از همتاهای خود که ملاقات داشتم هیچکدام با این تصمیم آمریکا موافق نبودند. حتی در داخل آمریکا هم مخالفان جدی وجود دارد . اگر در سوریه ، عراق و .. . سیاستهای ایران نبود امروز داعش کل اروپا را تهدید می کرد اما متاسفانه آمریکا این موضوع را درک نمی کند.
وی افزود : به عنوان نظریه جامعه شناسی این را می گویم که افراطی گری نتیجه سیاست های آمریکا در منطقه بوده است . تروریسم به مثابه جنبش اجتماعی نتیجه سیاستهای غلط آمریکا است .
ربیعی افزود : منابع انرژی جدید در حال کشف است . مهمتر از اینها ثباتی است که ما در کشورمان داریم . سرمایه اجتماعی کشور ما بالاست . ما یک بازار 400 میلیونی در اطرافمان داریم . بدون شک سرمایه اصلی ما نیروی انسانی است .
وی تصریح کرد : ایران به زودی جهش اقتصادی خوبی را شاهد خواهد بود که می توانیم بر آن تمرکز کنیم.
ربیعی افزود : در زمینه حمایت های اجتماعی با توجه به یادداشت تفاهمی که سازمان بهزیستی آن را امضا کرده است می توان همکاری را گسترش داد. در حوزه فنی و حرفه ای نیز قبلا تفاهم نامه امضا شده است که می توان آن را اجرایی کرد . در حوزه های تجاری و بازرگانی با توجه به علاقه مندی شما می توانیم همکاری داشته باشیم.
وی گفت : همچنین در حوزه پتروشمی و نفت و گاز هم می توانیم فعالیت داشته باشیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود : در زمینه تامین نیروی کار ایرلند نیز آمادگی داریم یاداشت تفاهمی را که قبلا در زمینه اعزام آشپز به امضا رسیده است را اجرایی کنیم.

اشتراک گذاری