آمارها نشان می دهد که تعداد کودکان رها شده در مشهد از میانگین کشوری بالاتر است

آمارها نشان می دهد که به دلیل برخی مشکلات از جمله مشکلات مالی، رها کردن فرزندان یا حتی فروختن آن ها در مشهد گسترش یافته است؛ موضوع کودکان سرراهی حکایتی تلخ است که در همه دوره ها وجود داشته، گاه کم شده و گاهی نیز افزایش پیدا کرده، اما هیچ وقت از بین نرفته است. آن طور که معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان می گوید در شهر مشهد روزانه یک کودک در خیابان ها و اماکنی مثل حرم مطهر رضوی به حال خود رها می شوند.

غلامحسین حقدادی به آمار تکان دهنده رها کردن کودکان و نوزادان در مشهد اشاره می کند و می گوید: این آمار نشان می دهد که تعداد کودکان رها شده در مشهد از میانگین کشوری بالاتر است.

وی به مراکز نگهداری کودکان رها شده در مشهد اشاره می کند و می افزاید: در مراکز نگهداری (شیرخوارگاه) کودکان رها شده علاوه بر آن ها کودکانی هم به عنوان بد سرپرست نگهداری می شوند که صلاحیت نداشتن خانواده برای نگهداری آن ها از طرف مراجع قضایی محرز شده است، ضمن این که سال گذشته بیش از ۵۸۰ کودک به شیرخوارگاه وارد شدند که یا رها شده بودند یا بد سرپرست بودند.

وی تصریح می کند: کودکانی که رها می شوند به طور طبیعی به عنوان فرد بدون سرپرست به بهزیستی تحویل داده می شوند و بهزیستی با توجه به مدارک و مستنداتی که به دست می آورد کودک را به خانواده اش تحویل می دهد، در این فرایند ممکن است بعد از پیدا کردن کودک، خانواده اش صلاحیت نگهداری از او را نداشته باشد یا بد سرپرست باشد که در این صورت در بهزیستی نگهداری می شود یا به عنوان تامین موقت به خانواده ها تحویل داده خواهد شد.

وی یادآور می شود: اگر خانواده نوزاد رهاشده پیدا نشود برای آن ها حکم نگهداری از طرف مراجع قضایی صادر می شود و به عنوان فرزند خواندگی به افراد واجد شرایط تحویل داده خواهد شد.

معاون اداره کل بهزیستی استان با بیان این که بیشتر کودکانی که رها می شوند نوزاد و زیر یک سال هستند، تاکید می کند: یک گروه، کودکان مجهول الوالد هستند یعنی فرزندانی که پدر مشخصی ندارند و نگهداری آنان توسط مادر کاری غیرممکن یا دشوار است که این گونه کودکان در دوران نوزادی و شاید بلافاصله بعد از تولد در کوچه و خیابان رها می شوند. وی می افزاید: کودکانی هم هستند که دچار معلولیت و نقص عضو کامل یا زیاد هستند که نگهداری آنان برای خانواده غیرممکن است و به دلیل هزینه های جانبی، خانواده، آن ها را در اماکن زیارتی و میادین شلوغ رها می کند.

حقدادی در پاسخ به این سوال که بهزیستی چه اقداماتی برای کاهش آمار کودکان رها شده در مشهد انجام داده است، می گوید: ما به عنوان یک عامل پذیرنده هستیم؛ نه شرایط اقتصادی دست ماست و نه مسائل پیشگیری از این آسیب اجتماعی.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا بهزیستی از خانواده هایی که به دلیل مشکلات مالی کودکانشان را رها می کنند، حمایت مالی می کند؟ می گوید: خانواده هایی هستند که به دلیل مشکلات مالی یا ناتوانی در تامین هزینه های دارو کودکان خود را رها می کنند، در این صورت اگر برای بهزیستی مشخص شود که کودک به دلیل فقر مالی خانواده رها شده، خانواده او را تحت پوشش حمایت خود قرار می دهد. وی با بیان این که بیش از دو هزار خانواده امداد بگیر تحت حمایت بهزیستی هستند، یادآور می شود: در میان این تعداد خانواده امداد بگیر، خانواده هایی هستند که به دلیل فقر مالی کودکانشان را رها کرده اند و بعد از مشخص شدن مشکلات مالی از طرف واحد مددکاری تحت حمایت قرار گرفته اند.

وی همچنین درباره برخورد قانونی با خانواده هایی که کودکان خود را رها می کنند می گوید: واقعیت این است که ما به بسیاری از خانواده هایی که کودکانشان را رها می کنند دسترسی نداریم، ولی اگر قرار باشد برخوردی با این خانواده ها صورت بگیرد از طرف مراجع قضایی است، ضمن این که این موضوع یکی از مصادیق کودک آزاری است و قطعا مجازات های سنگینی دارد. حقدادی با بیان این که آماری از میزان برخورد با این خانواده ها از طرف مراجع قضایی نداریم، می افزاید: ما هم اگر خانواده ای کودک خود را رها کرده باشد یا اقدام به فروش غیر قانونی او کند، آن ها را به مراجع قضایی معرفی می کنیم.

وی همچنین فرهنگ سازی حمایت از کودکان به ویژه جلوگیری از آسیب اجتماعی «رها کردن کودکان» را از مهم ترین برنامه های بهزیستی بیان می کند و می افزاید: ما با اطلاع رسانی در رسانه ها سعی می کنیم اقدامات آموزشی برای حمایت از کودکان را انجام دهیم، علاوه بر این در ۲۶۰ موسسه تحت پوشش بهزیستی کلاس های آموزشی برگزار می کنیم. حقدادی تصریح می کند: موضوع کودکان رها شده موضوعی است که باید با آن برخورد شود و فرهنگ سازی برای آن به صورت کارشناسانه صورت بگیرد، ولی اگر بخواهیم در سطح شهر این آسیب اجتماعی را برای مردم نمایش دهیم قبح این مسئله از بین می رود، لذا ترجیح می دهیم فرهنگ سازی بیشتر در قالب موسسات انجام شود.

اشتراک گذاری